09120210913 شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷

پایان زندان برای مهریه!!

◀️⚖پایان زندان برای مهریه!!
آیت الله رئیسی در حکمی دستور داد تمام زندانیان مهریه تا چند روز آینده آزاد شوند، این خبر باعث خوشحالی زندانیان مهریه شد.
هفته گذشته رئیس قوه قضائیه در سخنان خود به موضوعی اشاره کرد که مورد توجه اهالی رسانه و مردم قرار گرفت.
حالا پس از گذشت سه روز، اظهارات آیت الله رئیسی درباره زندانیان مهریه رنگ واقعیت به خود گرفت و مقرر شد تمام زندانیان مهریه تا دو هفته آینده از زندان آزاد شوند.

روز پنجم اردیبهشت بود که حجت‌الاسلام رئیسی در نشستی به موضوع زندانیان مهریه اشاره کرد و افزود: در دیداری که با تعدادی از مراجع عظام تقلید در قم داشتم موضوع زندانیان مهریه از جمله موضوع مورد تاکید مراجع بود و باید سازوکاری در نظر گرفته شود تا افرادی که معسر هستند و توانایی مالی مناسب برای تامین بدهی ندارند، زندانی نشوند.

آیت الله رئیسی درباره کاهش جمعیت کیفری نیز تأکید کرده بود: باید نظارت شود که تا حد امکان، بازداشت صورت نگیرد.

🛑بازنگری در پرونده‌های پرداخت مهریه/آزادی زندانیانی که تمکن مالی ندارند

☑️سخنگوی قوه قضائیه گفت: آنچه باید عملی شود و انجام خواهد شد، بازنگری در پرونده‌های پرداخت مهریه است که بر اساس آن و با توجه به اجرای صحیح قانون، کسانی که تمکن مالی برای پرداخت مهریه را ندارند آزاد خواهند شد و افرادی که تمکن مالی داشته اما از پرداخت آن امتناع می‌ورزند، در زندان خواهند ماند.

☑️وی با بیان اینکه برای حمایت از حقوق زنان نیز در قانون ضمانت نامه‌های لازم پیش بینی شده است، عنوان کرد: بر اساس این پیش بینی‌ها، هنگامی که زوج تقاضای اعسار خود را به دادگاه می‌دهد، باید فهرستی از دارایی‌های و نقل و انتقالات یک سال اخیر خود را به دادگاه تحویل دهد و اگر در اعلام دارایی‌های خود خلاف واقع عمل کند، به حبس درجه ۷ محکوم خواهد شد. به علاوه قانونگذار پیش بینی کرده که دادگاه باید از بانک‌ها و دفاتر ثبت اسناد رسمی استعلام لازم در خصوص دارایی‌های فردی که تقاضای اعسار داده را دریافت کند.
موسسه حقوقی دکتر علوی 09120210913