09120210913 شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷

مالباختگان برای شناسایی اموالشان به سامانه «نما» مراجعه کنند

✅مالباختگان برای شناسایی اموالشان به سامانه «نما» مراجعه کنند

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به راه اندازی سامانه « نما» گفت:
تسریع و تسهیل در روند استرداد اموال مکشوفه مسروقه به مال باختگان محوری‌ترین کارکرد این سامانه است.

کارآگاهان پلیس آگاهی ناجا طی برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان معاونت فناوری اطلاعات ناجا، سامانه ای را در بستر اینترنت طراحی کردند که امکان شناسایی اموال مکشوفه مجهول المالک توسط مال باختگان را تسهیل کرد.

با ایجاد زیر ساخت‌های لازم در سال 1396، سامانه ای تحت عنوان “نما” به صورت آزمایشی در سطح شهر تهران راه اندازی و پس از برطرف کردن اشکالات و ایرادات آن سرانجام با نام “نمایشگاه مجازی اموال مسروقه مکشوفه” به منظور بارگذاری کالاهای مکشوفه در بستر اینترنت ایجاد شد.

پس از حدود 3 ماه از راه اندازی رسمی سامانه، 590 قلم کالای مکشوفه مجهول المالک در سامانه بارگذاری شد.

در این بازه زمانی 92 هزار و 330 مورد بازدید از این سامانه صورت گرفته است که نسبت به مدت زمان اجرای آزمایشی طرح، 73 درصد رشد را نشان می‌دهد.

: مال باختگان در صورت مراجعه به سایت پلیس (polic.ir) و آیکون شناسایی اموال، می‌توانند بدون مراجعه حضوری به مراکز انتظامی درخواست خود را مبنی بر تعلق کالای مورد نظر ثبت و نشانه‌های آن را ارسال کنند.

درخواست مال باخته توسط اپراتور سامانه مورد ارزیابی قرار گرفته و اپراتور پاسخ تأیید یا عدم تأیید را در سامانه بارگذاری می‌کند که در صورت اظهار عنوان تأیید، راهنمایی لازم توسط اپراتور در خصوص اقداماتی که لازم است مالک در راستای تحویل کالای مورد درخواست انجام دهد، ارائه و اموال پس از هماهنگی قضائی با اخذ رسید، تحویل مال باخته خواهد شد.

امکان استرداد اموال از طریق سامانه مزبور، تنها برای افرادی امکان پذیر می‌باشد که سابقه تشکیل پرونده قضائی داشته باشند.