09120210913 شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷

پیروزی حقوقی روسیه بر ترامپ و اوکراین

✅ پیروزی حقوقی روسیه بر ترامپ و اوکراین

🔵 نهاد حل اختلاف سازمان تجارت جهانی در جریان بررسی ادعاهای روسیه علیه اقدامات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه قواعد تجارت آزاد جهانی و نیز شکایت اوکراین علیه سنگ اندازی مسکو در برابر تجارت خارجی این کشور به نفع دولت پوتین رای داد.

🔵 در جریان نشست روز جمعه این نهاد، #سازمان_تجارت_جهانی برای نخستین بار بر حق مستثنی کردن مباحث #امنیت_ملی از قواعد تجارت آزاد جهانی صحه گذاشت و در عین حال تاکید کرد که توجیه آمریکا برای افزایش تعرفه تنها زمانی قابل پذیرش است که حالت فوق العاده در روابط بین‌المللی این کشور حادث شده باشد.

🔵 نهاد حل اختلاف سازمان تجارت جهانی همچنین تصریح کرد، حالت فوق‌العاده در روابط بین‌الملل معمولا به شرایط متاثر از وقوع درگیری نظامی، تنش غیرعلنی، بحران شدید و بی‌ثباتی ناشی از دولت در حال فروپاشی اتلاق می‌شود.

🔵 بنا بر اعلام نظر این نهاد بین‌المللی، تعرفه‌های تجاری وضع شده از سوی آقای ترامپ بر فلزاتی همچون آلومینیوم و فولاد با طرح این ادعا که «امنیت اقتصادی به مثابه امنیت ملی است» ناقض #قواعد_تجارت_آزاد_جهانی است و رویکرد تجاری رئیس جمهوری بیش از آن که معطوف به مباحث امنیت ملی باشد متاثر از دغدغه افزایش حمایت از صنایع آمریکایی است.

🔵 #ماکسیم_اورشکین، وزیر اقتصاد دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، مدعی شد که نهاد حل اختلاف سازمان تجارت جهانی در نشست روز جمعه همچنین ادعاهای اوکراین علیه مسکو را نیز بی اساس تشخیص داده است.

🔵 اوکراین پس از کاهش شدید تجارتش با کشورهای آسیایی و منطقه قفقاز در سال ۲۰۱۶ میلادی شکایتی را علیه روسیه در سازمان تجارت جهانی مطرح کرده بود. اوکراین مدعی بود که مسدود کردن مسیرهای تجاری این کشور از سوی روسیه ناقض اصول تجارت آزاد جهانی است./یورونیوز