09120210913 شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷

«مسئولیت اجتماعی» بزرگترین ویژگی بهمن کشاورز بود

«مسئولیت اجتماعی» بزرگترین ویژگی بهمن کشاورز بود

▫️به مناسبت درگذشت بهمن کشاورز، کامبیز نوروزی در گفتگو با داتیکان مطرح کرد

▫️در سالیان اخیر، بدون شک بهمن کشاورز یکی از معدود وکلا و حقوقدانانی بود که همواره با رویی خوش پاسخگوی خبرنگاران در خصوص مسائل مختلف حقوقی کشور بود و بدون تردید از این پس جای خالی وی بیش از جامعه حقوقی برای جامعه خبری حس خواهد شد.

▫️من در ابتدا خدمت خانواده کشاورز و همکارانش تسلیت می‌گویم. به عنوان کسی که نزدیک 25 سال با او دوستی و مراواداتی داشتم، این خبر برای من سخت و ناگوار است. من اهل اغراق نیستم ولی باید بگویم که بهمن کشاورز در حرفه وکالت فردی است که بسیار سخت می‌شود در این حرفه جایگزینش را پیدا کرد. علتش هم به خاطر سواد حقوقی کشاورز یا تسلطش به فنون وکالت نیست. همانطور علتش به خاطر نقشش در کانون و اتحادیه نیز نیست.

▫️از نظر من در درجه اول اهمیت کشاورز به واسطه چندین سال سکان دار ریاست اتحادیه بودن نمی‌باشد. برای من یک ویژگی بهمن کشاورز مهم است که در حرفه وکالت بسیار نادر است و آن هم مسئولیت اجتماعی است. کشاورز در زمره وکلای بسیار انگشت شماری است که نسبت به مسائل جامعه خودش بدون چشمداشت و خودنمایی و شهرت طلبی و بدون روحیه کاسب کاری احساس مسئولیت می‌کرد. در مورد مسائلی که پیش می‌آمد، سخن می‌گفت، یادداشت می‌نوشت و آن را منتشر می‌کرد. علاوه بر این‌ها، کشاورز زبان پاکیزه و در عین حال عمومی داشت و سخن حقوقی خودش را به شکلی می‌نوشت که همگان متوجه شوند. این یک خصوصیتی است که در حرفه وکالت بسیار بسیار نادر است.

▫️البته بودند و هستند وکلایی که در حوزه مسائل اجتماعی درگیر هستند ولی بسیاری این را سرمایه و دستمایه منافع شخصی قرار می‌دهند. مثلا از این حضور خود در عرصه اجتماعی برای گرفتن پناهندگی یا گرفتن جایزه و یا شهرت استفاده می‌کنند ولی کشاورز اینگونه نبود و صادقانه حرفش را می‌زد و هیچ چشمی هم به مال و منال کسی نداشت. برای من این از هر چیز دیگری مهمتر است. علاوه بر این‌ها باید بگویم که بهمن کشاورز، همواره شئون حرفه‌ای و اخلاقی وکالت را رعایت می‌کرد. اگر بخواهیم می‌توان افرادی را نام برد که از نظر علمی و حتی فن وکالت از کشاورز بالاتر بودند ولی همین مسئولیت اجتماعی است که وی را متمایز می‌کند.