09120210913 شنبه تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷

چرا برخی وکلا از شغل خود لذت نمی‌برند؟

✅چرا برخی وکلا از شغل خود لذت نمی‌برند؟

🔹برخی وکلا علل نارضایتی‌شان را از شغل وکالت برشمرده‌اند.

سالی کین(Sally Kane)، وکیل و حقوقدان، معتقد است وکالت یکی از حرفه‌ای‌ترین مشاغل است که در کنار مزایای بسیار، معایبی نیز دارد. او در سایت the balance careers مورخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۹در قالب یک یادداشت، معایب این حرفه را بررسی کرده است.
🔹علاوه بر این تی دویل (Ty Doyle)،وکیل و حقوقدان، طی یادداشتی در سایت quora مواردی را برشمرده است.
در ادامه خلاصه‌ای از دلایلی که این دو نویسنده برای برخی نارضایتی‌های شغلی وکلا ذکر کرده‌اند می‌خوانیم:

⏺تقریبا تمامی وکلا از شغل خود لذت می‌برند اما بنا به یک‌سری دلایل ناراضی هستند.

۱-کار مداوم
اکثر وکلا همواره ساعت کار نامحدود و غیرمشخصی دارند. آنان تقریبا شش روز در هفته کار می‌کنند که اعم از حضور در دفتر وکالت خود، شرکت در جلسات محاکمه و…است.لازم به ذکر است این ساعت‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا می‌کند و در روزهای تعطیل نیز در حال ساماندهی امور کاری خود هستند.حرفه وکالت هیچ‌گاه به‌طور کامل قابل انطباق با برنامه‌های شخص وکیل نیست. مطمئنا، حرفه‌های دیگری نیز وجود دارد که افراد ساعت‌ها برای آن وقت می گذارند اما تفاوت وکالت با سایر مشاغل در این است که وکیل ساعت‌ها روی پرونده مطالعه می‌کند و به تحقیق می‌پردازد فارغ از اینکه بخواهد برای آن ساعت‌ها حق‌الزحمه‌ای دریافت کند. همین امر سبب می‌شود زمانی که باید در خانه در حال استراحت باشد، درگیر پرونده‌ها می‌شود و درمورد برخی وکلا به از دست دادن زندگی شخصی و یا رها کردن شغل وکالت منجر شود.

۲-بازار کار رقابتی
امروزه به دلیل بالا رفتن تعداد وکلا، آنان مجبورند زمان بیشتری را صرف فعالیت کنند تا بتوانند پرونده و به تبع آن درآمد بیشتری داشته باشند.

۳-ماهیت رابطه وکالت و موکل
وظیفه وکیل این است که مشکلات دیگران را حل کند و راه‌حل ارائه دهد. فرآیند این تحقیق بسیار چالش‌انگیز و فکری اما همراه با استرس است. برخی از موکلان انتظارات نادرست و غیرمنطقی از وکلا دارند که در حیطه اختیارات آن‌ها نمی‌گنجد. علاوه بر این گاهی برخی مسائل در آخرین لحظه مطرح می‌شود بدون اینکه وکیل قبلا در جریان قرار گرفته شده باشد.برخی موکلان از نتیجه‌ای که دریافت می‌کنند ناراضی هستند و صرفا خواهان پیروزی در دادگاه هستند و این کسب موفقیت راصرفا به عهده وکیل می‌گذارند فارغ از اینکه به اهمیت نقش قضات و میزان قوت ادله خود توجهی داشته باشند.
علاوه بر این وکلا با طیف گسترده‌ای از موکلان سروکار دارند؛ فقیر و پولدار، خلافکار و بی‌گناه و….تشخیص این امور بسیار دشوار است.

۴‌-به‌روز بودن و اطلاع از آخرین قوانین کشور
بسیاری از موکلان تصور درستی از وکلا ندارند و صرفا حضور وکیل در جلسات دادگاه را مشاهده می‌کنند اما باید یادآور شد که وظیفه اصلی وکیل اطلاع از آخرین قوانین است تا بر این اساس بتواند لایحه بنویسد.

۵-برخورد نادرست با وکلا
بسیاری از مردم از حجم فعالیت وکلا بی‌اطلاع‌اند و صرفا به میزان درآمد آنان توجه دارند. همین امر سبب بدبینی مردم نسبت به وکلا شده است. گاهی در رسانه‌ها نیز این برخورد نادرست قابل مشاهده است.
برای بسیاری از وکلا، وجهه و موقعیت اجتماعی بسیار مهم‌تر از میزان درآمد است.

۶-میزان استرس
مهلت‌های قانونی جهت طرح شکایت و…،تقاضای موکلان، ساعت‌های طولانی فعالیت و تغییر قوانین باعث تحمل استرس و اضطراب زیادی می‌شود. به همین دلیل افسردگی و خودکشی در میان وکلا رایج است و ۴۴درصد از کسانی که به‌تازگی توسط انجمن حقوقی آمریکا مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اعلام کردند که این حرفه را به یک فرد جوان توصیه نمی‌کنند.

از نظر پزشکی، جریان بی‌وقفه خبرهای هولناک بر سلامت جسمی و روانی تاثیر منفی دارد.بر اساس نظریه روحیه‌محور در روانشناسی، افرادی که مضطرب هستند خودشان بیشتر تمایل دارند که به دنبال اخبار اضطراب‌آور بروند و به همین دلیل تصور می‌کنند که حجم این خبرها در رسانه‌ها زیاد است.